ŻYCIE TO NIE BRUDNOPIS

Życie to nie brudnopis, nie napiszesz go od nowa,
ale możesz napisać piękny, dalszy ciąg

Jaki ma być ciąg dalszy Twojego życia ? Jaki ma być rok 2017?

Marzymy, planujemy, postanawiamy i….. później jest jak zwykle. Większość postanowień zostaje w tym samym obszarze – pobożnych życzeń. Tym razem zastanów się, co stracisz nie dotrzymując danych SOBIE obietnic?

„Niestety nadal będę miała/miał nadwagę.”

„Jeżeli nie nauczę się asertywności – szef nadal będzie dokładał mi obowiązków.”

„Jak nie rozmówię się z chłopakiem co do wspólnej przyszłości to kolejny rok przejdzie bokiem a ja będę starsza o 1 rok, o tyle dalej mi do dziecka, zamążpójścia. Kurczę,  on kradnie mi młodość!”

„Dając tyle z siebie innym, poświęcając im czas – nie mam już czasu dla siebie. Kiedy miałam czas na teatr, kino, spotkanie z koleżankami? To cud, że jeszcze mam znajomych! Jeżeli nic z tym nie zrobię będę bardziej nieszczęśliwa, smutna i nerwy będą mi puszczać na każdym kroku.”

To tylko przykłady różnych sytuacji i nie dotrzymanych postanowień.

Dobrym motywatorem może być wyobrażenie sobie siebie za rok

Aby to zrobić wybierz spokojne miejsce w domu. Wycisz rozpraszacze uwagi (tv, telefon, laptop), usiądź wygodnie i rozluźnij mięśnie szyi, ramion, przedramion, mięśnie klatki piersiowej, brzucha, pleców, ud, łydek, rozluźnij stopy aż po koniuszki palców. Gdy jesteś już w stanie rozluźnienia wyobraź sobie siebie za rok. Przeglądasz się z satysfakcją w lustrze. Jesteś, np. szczuplejsza/szczuplejszy o 10 kilogramów. Jak się z tym czujesz, jakie ubrania nosisz, co mówią inni na Twój temat, jakie budzisz emocje u mężczyzn i kobiet dzięki świetnej figurze,  jaka jest Twoja sprawność fizyczna, co myślisz o sobie? Poczuj te wszystkie emocje. Pozostań na chwilę jeszcze w tym stanie samozadowolenia.

Teraz wykonaj to ćwiczenie tak samo do momentu gdy stajesz przed lustrem i widzisz siebie dość puszystą/puszystego. Nadal masz nadwagę, nosisz raczej luźne ubrania aby zakrywały niedoskonałości figury, nie wzbudzasz zachwytu kolegów i koleżanek wręcz odwrotnie, wchodząc po schodach męczysz się coraz bardziej. Jakie jest Twoje samopoczucie? Jakich emocji doświadczasz? Brrr…. BEZNADZIEJNIE.

Wyjdź z tego stanu. Zapamiętaj jak się czułaś/czułeś po pierwszym, a jak po drugim ćwiczeniu.

Podejmij decyzję, jak chcesz się czuć za rok?

Aby do decyzji/postanowień  podejść w sposób rozsądny, możesz postępować według następujących sprawdzonych kroków:

  1. wybierz cel – na początek niech nie będzie nadmiernie ambitny 🙂 aby Cię nie znokautował
    i zapisz go
  2. wypisz alternatywy: zrobię…; nie zrobię…
  3. co może stać się złego, gdy wybiorę 1 alternatywę, a co jak wybiorę 2 alternatywę
  4. na kogo wpłynie moja decyzja – możesz porozmawiać z tymi osobami
  5. odpowiedz sobie pisemnie na pytanie: co bym zrobiła/zrobił, gdybym wiedziała/wiedział,
    że TO MI SIĘ UDA ? Wiesz już? To teraz to zrób!!! Tak powstaje plan działania z dookreślonym czasem realizacji
  6. w chwilach zwątpienia przypomnij sobie, jak się czułaś/czułeś wizualizując brak realizacji postanowień, a jak gdy postanowienia zrealizowałaś/zrealizowałeś

W danym momencie podejmujemy najlepsze decyzje na jakie nas stać, ponieważ do innych zasobów (pomysłów, rozwiązań) nie mamy w tym momencie dostępu. Dlatego nie żałuj, że TAK postąpiłaś/   postąpiłeś. Dzisiaj z perspektywy czasu wydaje Ci się to niewłaściwe. Naprawdę wtedy byłaś/byłeś uboższa/uboższy w obecne doświadczenia, wiedzę, byłaś/byłeś w innych emocjach. To już było i nie masz na to wpływu. Jedynie na co masz wpływ to dzisiejsze JA.

Z życzeniami zaangażowania się w drogę,

którą wybierasz na rok 2017

Ilona Duda

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

56 − 47 =