Śmiech wygładza zmarszczki duszy

Usłyszałam kiedyś, że „śmiech łaskocze najgłębsze zakamarki duszy i jest gimnastyką dla serca”. Piękne i prawdziwe. Pojawia się jednak pytanie „co jest powodem, że na duszy pojawiają się zagniecenia?”

Każdy z nas znajdzie swoją przyczynę takiego stanu. Myślę sobie, że jedną z nich może być fakt poświęcania sobie samemu zbyt mało czasu. Jesteśmy uważni i obdarzamy miłością, uśmiechem, czułością własne dzieci i innych członków rodziny. Jak można to czynić nie mając dobrego samopoczucia? Aby móc emanować radością potrzebujemy wewnętrznego poczucia szczęścia, szacunku do siebie, zdrowego poczucia własnej wartości. Jak to osiągnąć?

Ważnym elementem jest NASTAWIENIE. Propagowany w literaturze „Tort sukcesu” składa się z 4 elementów: wiedzy, talentów, umiejętności nabytych oraz nastawienia. To nastawienie wpływa na sukces aż w  50%. Oczywiście nie odniesiesz sukcesu bez pozostałych elementów, jednak pozytywne nastawienie jest najważniejszym z nich.  Wytwarza ono w organizmie pozytywne wibracje, pomaga częściej się uśmiechać. Gdy mięśnie twarzy układają się w uśmiech, wtedy nasz mózg wytwarza endorfiny. W ten sposób osiągamy stan pozytywnego podekscytowania. Zabieg ten jest tani, nie to co kupno kolejnej pary butów. Uśmiech odpręża, daje siłę do działania. Pozwala stać się radością dla innych osób.

Dzień Nowego Roku był niedawno. To on przypomniał nam, jak ważne są „nowe początki”. Znów postanowiliśmy chodzić na siłownię – i… w marcu liczba ćwiczących spadnie prawdopodobnie o 70%. Być może ponownie postanowiłeś biegle opanować język angielski – i… są sprawy ważniejsze, które wymyślasz jako usprawiedliwienie zarzuconego pomysłu. Może w tym roku nadszedł czas na poszukanie uśmiechu, radości i pozytywnego nastawienia. One pozwalają nam czuć się wolnymi, łatwiej oddychać, wnieść powiew świeżości we własne życie i nie wymagają dodatkowego czasu w napiętym harmonogramie codziennych obowiązków.

Tak to postanowienie wydaje mi się najmniej absorbujące czasowo. Zawłaszczam je sobie. A Ty?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 2 =