Skończył się czas  „letnich” postaw

Na naszych oczach dokonują się ciągłe zmiany gospodarcze, polityczne, kulturowe, klimatyczne.

Zmienia się model rodziny, wychowania, model życia. Dawniej żyło się według określonych zasad. Obecnie wyszliśmy z „klatek unifikacji”. Mamy zjawisko indywidualizacji podejścia do spraw osobistych. Możliwość wyboru spośród tysięcy możliwości. Myślę, że w świecie wolności osobistej wybór etycznych zachowań staje się najszlachetniejszą i najbardziej dojrzałą postawą. Jest to wybór przyszłości.

Działając w tym klimacie warto zabierać głos w obszarach popartych wiedzą merytoryczną, a nie mówić tylko dlatego, że „tak mi się wydaje”. Przypomina mi się tutaj wypowiedź młodego Irlandczyka z książki K. Dickensa „Klub Pickwicka”, który zapytany czy gra na skrzypcach odpowiedział, że chyba tak, ale nie wie na pewno, bo nigdy nie miał skrzypiec w ręku. Można tę anegdotę zastosować prawdopodobnie do większości z nas, „mówimy chociaż nie wiemy na pewno”.

Jeżeli jednak już wiesz i ta wiedza jest zgodna z Twoją etyką, wtedy w wypowiedziach bądź odważny. Skończył się bowiem czas „letnich” postaw. Nie obawiaj się krytykantów. Krytykanci są to osoby, które na wszystkim znają się najlepiej i stawiają wszystkich pod skaner swoich wartości, preferencji i oczekiwań. To ludzie nieszczęśliwi, którzy nie potrafią inaczej skupiać na sobie zainteresowania…

Przyjmując spokojnie ich krytykę wytrącasz im oręż z ręki!

Słuchaj krytyki konstruktywnej, ona wzbogaca.

Ważne by w czasach wolności i niezależności jednostki własną postawą pokazywać, że:

  • Wybaczanie – jest cechą ludzi mądrych
  • Etyczne zachowanie – nadzieją na dobro
  • Uśmiech – światłem dla utrudzonych codziennością
  • Pomocna dłoń – dowodem na człowieczeństwo

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

95 − 90 =