Propozycja świątecznych prezentów

Proponuję Ci  spotkanie przed-świąteczne ze sobą.

Święta – to czas szczególny. Myślimy o porządkach, prezentach, potrawach. Oczywiście w tym okresie warto chodzić  po ziemi ale……….. warto też popatrzeć w niebo. Tam znajdziemy rzeczy wielkie i te, o których nie pamiętamy w nadmiarze codziennych trosk.

Zapraszam Cię do refleksji. Czym dla mnie mają być TE ŚWIĘTA?

Co dam sobie?


Nie żałuj czasu na MARZENIA, to one zbliżają Cię do gwiazd
Raduj się i UŚMIECHAJ– jak ktoś powiedział, śmiech  jest muzyką duszy
NIE SPIESZ SIĘ,  by nie zapomnieć powąchać świątecznych pierników, choinki
MIEJ ODWAGĘ, zaryzykuj cokolwiek i nie troszcz się o opinię innych. Odwaga to wielki dar
Miej w sobie miejsce na MIŁOŚĆ – ona daje moc czynienia cudów, jeśli tego zapragniesz

Oczekuj wiele, ale znajdź w sobie WDZIĘCZNOŚĆ za drobne dary

 Czym obdaruję innych?

Jaki był najpiękniejszy prezent, który otrzymałeś? Jaki był najpiękniejszy dar, który dałeś?
W obu przypadkach najpiękniejszy prezent był związany z myślą o danej osobie, która Ci towarzyszyła podczas jego zakupu, z okazanym sercem, którego cząstkę zawierał. Tym razem może daj prezenty, które nie naruszą zasobów finansowych. Daj coś bardziej osobistego, cząstkę z zasobów TWOJEGO DOBRA. Zapakuj trochę  DOBROCI  i daj tym, którym zbyt mało jej ofiarowałeś w mijającym roku. Bo cytując Theodore Isaaka Rubina

„DOBROĆ jest ważniejsza od mądrości, a uznanie tej prawdy to owej mądrości początek”

Możesz też dać UPRZEJMOŚĆ, bo okazując ją czynisz coś dobrego dla innych. Jesteśmy zbyt krótko na ziemi, nie przejdziemy drugi raz tą samą drogą. Dlatego nie odkładajmy na potem zwykłej uprzejmości.
Rzuć linę ratunkową komuś, kto przeżywa trudne chwile – może to być kilka taktów muzyki, wybrana książka, miłe słowa napisane na kartce, cokolwiek aby poczuł czyjąś bliskość – Twoją bliskość.

Okaż EMPATIĘ mówiąc –  Twój ból jest w moim sercu
Spełnij DOBRY UCZYNEK – on Cię uczyni szczęśliwszym
PODZIĘKUJ tym, którym za mało dziękowałeś
Po wielu latach znajomi, krewni, najbliżsi nie będą pamiętać kolejnego swetra, perfum, książki, ale będą pamiętać TWOJĄ DOBROĆ, którą ich obdarowałeś.

A gdy siądziesz w wigilijny wieczór przypomnij sobie reakcję ludzi, którym ofiarowałeś dobroć, uprzejmość, empatię, miłość     i to niech będzie Twój najlepszy prezent.

UWAŻAJ!

„Najtrudniej pozbyć się dobroci,
bo ona zazwyczaj bywa odwzajemniona”

Z życzeniami DOBRA na nadchodzący świąteczny czas

Ilona Duda

This article has 2 comments

 1. Natalia Odpowiedz

  Dziękuję Pani Ilono:-) potrzeba mi teraz takich refleksji. Jeszcze kilka dni temu bardzo trudno było mi pogodzić się z myślą że tych Świąt BN nie dane mi będzie obchodzić w gronie rodzinnym,że nie wszyscy będziemy razem…ale kilka ciepłych słów otuchy od bliskiej osoby: “nie martw się świętami, jak wreszcie wrócicie do domu ze szpitala – zobaczysz, wtedy będziecie mieć święta!” naprawdę podniosło mnie na duchu:-) i tak sobie myślę, nawiązując do Pani tekstu, że w tej chwili te słowa to dla mnie najlepszy prezent! Pozdrawiamy z moim dzielnym małym synkiem Jasiem:-)

  • Ilona Duda Odpowiedz

   Pani Natalko,
   Święta mogą być w dowolnym terminie. Ich czas jest umowny. Prawdziwe świętowanie jest wtedy, gdy czujemy bliskość i miłość innych, słyszymy dobre słowa i wiemy, że odległość tego nie zmieni. Czas świętowania przecież dla Pani i rodziny zaczął się wraz z pojawieniem się Jasia. Teraz Wasze Święta będą trwały i trwały….
   Cieszę się, że moje refleksje świąteczne są dobrym dla Pani prezentem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

26 − 23 =