My za 25 lat – cz. 3

Gdzie cyfryzacja i automatyzacja nie zastąpi człowieka?

Zapewne w działaniach wymagających kreatywności, refleksji, wiedzy eksperckiej, umiejętności rozwiązywania problemów, nauczania.

Cyfryzacja i automatyzacja nie zastąpi dietetyka, fizjoterapeuty, kosmetologa, trenera osobistego  z obszaru umiejętności psychologicznych jak i fizycznych, stylistów, pracowników służby zdrowia, opiekunów dzieci i młodzieży, nauczycieli i wykładowców. Nie zagrożone też są osoby wykonujące zawody kreatywne: artyści, designerzy, wolne zawody, pracownicy naukowi.

Wszyscy oni będą musieli jednak posiadać umiejętności z obszaru IT. W szkołach wprowadza się tablety, tablice interaktywne. Ważne, aby uczeń umiał z nich korzystać, budować swoją wiedzę i z niej korzystać. Czy potrzebujemy dzisiaj słownika poprawnej polszczyzny? Nie , ponieważ Word podpowiada poprawną pisownię, a w razie wątpliwości wszystkie informacje znajdziemy w internecie. Po co więc obciążać umysł takimi wiadomościami? Lepiej nabyć umiejętności z zakresu:

  • oceny wiarygodności źródeł wiedzy
  • interpretowania faktów, zwłaszcza w sytuacji sprzecznych doniesie
  • logicznego myślenia
  • koncentracji w sytuacji wielu rozpraszających uwagę czynników
  • i przede wszystkim umiejętność współpracy z maszynami, systemami komputerowymi i sztuczną inteligencją. (Raport str. 32)

 Zdalna praca, której coraz więcej na rynku wpływa na obniżenie umiejętności społecznych, komunikacyjnych, relacji. Z tego faktu wynikają pewne perturbacje. Pracując na odległość jesteśmy w ciągłej dyspozycji. Trudno jest podzielić czas na pracę i odpoczynek. Może to prowadzić do wypalenia zawodowego. Niemniej jednak należy pamiętać o równowadze między pracą i odpoczynkiem. Wiadomo, że człowiek nie jest maszyną, którą wyłączymy i przestawimy na „tryb praca” lub „ tryb odpoczynek”. Człowiek jest jednością, dlatego będzie w pracy myślał o sprawach osobistych i odwrotnie. Ważna jednak jest zgoda na ten fakt i zachowanie proporcji.

Cyfryzacja i automatyzacja – wpłynie na skrócenie czasu pracy. Skoro tak się stanie to ludzie będą szukać sposobów na spędzenie czasu wolnego. Stąd przewiduje się rozkwit „zawodów ludzi dla ludzi” z obszaru: Sportu, rozrywki, rozwoju duchowego.

„Kogo będą szukać pracodawcy w 2037 r.?
Osoby o zaawansowanych kompetencjach cyfrowych i zdolnościach matematyczno-statystycznych
Osoby potrafiące współpracować z innymi ludźmi oraz z inteligentnymi maszynami
Osoby o wysokiej inteligencji społecznej i wysokim poziomie empatii, umiejące zapewniać pomoc i wsparcie osobom starszym i niepełnosprawnym
Osoby zajmujące się wychowaniem i kształceniem dzieci i dorosłych
Osoby uzdolnione artystycznie i sportowo” (Raport str.33)

Warto już dzisiaj pomyśleć o swojej przyszłości.

—————————————————————————-

Opracowano na podstawie Raportu Gumtree.pl „Aktywni+ Przyszłość rynku pracy”

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 5 = 3