Jak wykorzystać potencjał innych ludzi

Czy znasz osoby mądrzejsze od siebie, potrafiące robić interesy, takie, które osiągnęły sukces zawodowy? Podziwiasz je, chciałbyś być jak one? Jeżeli TAK to zastanów się jakie cechy mają, które doprowadziły je do miejsca, w którym są. Zadaj sobie trud i wykonaj następujące ćwiczenie:

napisz na kartce imię i nazwisko danej osoby,
poniżej podziel kartkę pionowo na 4 części,
po lewej stronie napisz pozytywne cechy tej osoby – po prawej napisz własne refleksje związane z tymi cechami
poniżej po lewej stronie napisz w jakim zakresie ta osoba mogłaby być dla Ciebie NAUCZYCIELEM/MENTOREM – po prawej stronie napisz własne refleksje

Teraz na odwrocie wypisz cechy negatywne tej osoby. Czy znajdziesz wśród nich cechy, które mogą być Ci potrzebne, gdy będziesz w trudnej sytuacji, np.  wejdziesz z kimś w konflikt?

Wnioski:
Nawet największy człowiek nasz NAUCZYCIEL/MENTOR ma cechy pozytywne i negatywne.
Mądrze jest zauważać je wszystkie, ale wykorzystać te dobre.
Jeżeli rzetelnie odpowiesz na pytanie „czego może nauczyć mnie ten człowiek” zyskasz podpowiedź, jak wykorzystać jego potencjał.

Czy masz w swoim otoczeniu człowieka, którego uważasz za durnia, pyszałka, uparciucha, nietolerancyjnego gbura, wroga? Pewnie znalazłbyś takiego. Zastanów się czego ON może Cię nauczyć? Wykonaj to ćwiczenie jak powyżej. Pewnie druga strona kartki będzie długa :).

Co odkryłeś wykonując to ćwiczenie? Każdy człowiek nawet źle, negatywnie oceniany może nauczyć nas czegoś wartościowego.
Jego cechy jako NAUCZYCIELA/MENTORA mogą być cechami wielkiego człowieka.
Warto wziąć to, co wartościowe również od pyszałka, wroga.
Każdy człowiek dysonuje potencjałem możliwości i umiejętności, które mogą nam się przydać. Dlatego warto je zauważać i z nich korzystać.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

69 − 61 =