Czy Święta coś zmienią?

 

„Woda wydaje się żywa, porusza się nieustannie, zawsze jest taka sama, a jednocześnie inna.”
Joan Goodall

Nadchodzą święta. Szykujemy dom zdobiąc go i upiększając na ten czas. Dom  pozostaje domem, jest taki sam, a jednocześnie staje się piękniejszy.

Przygotowując się na ten niezwykły czas możemy upiększyć siebie, nie tylko poprzez nowe stroje, fryzurę czy biżuterię. Mamy szansę aby zrobić takie rzeczy, które pozwolą upiększyć własną duszę poprzez dobre choć drobne zachowania.

Może mimo dużego temperamentu powstrzymasz się od gwałtownych zachowań? Nie wykrzyczysz przy byle okazji krzywd, których doznałeś w ostatnim 10-leciu. Nie zrewanżujesz się za niestosowne zachowanie stróżowi prawa. Czy takie zachowanie będzie dowodem na to, że stałeś się innym człowiekiem? Raczej nie, to nadal jesteś Ty, ale piękniejszy.

Może łaskawiej spojrzysz na własnych rodziców. Chociaż nie byli doskonali, to zawsze postępowali tak jak myśleli, że jest najlepiej. Prawdopodobne inaczej nie potrafili. Oczekiwałeś zwykle wyrozumiałości, tolerancji  mimo popełnianych błędów– to tak wiele. Było jej w Twoim odbiorze za mało. Spojrzyj z ich perspektywy na Wasze relacje.  Czy teraz lepiej ich rozumiesz? A może będzie to czas na refleksję nad tym jak sam postępujesz. Jak postrzegają Cię Twoje dzieci, Twoi bliscy?  Warto podczas rodzinnego świętowania zadać najbliższym pytanie: co we mnie cenicie? Gdy znajdziesz więcej odwagi możesz zapytać: co w mim zachowaniu Wam przeszkadza? Taki wieczór czystych intencji, pełnych życzliwości może być momentem przebudzenia i drogą do … ŚWIĘTOWANIA.

Może przy stole wigilijnym życzliwym okiem spojrzysz na teściów, mimo że nie akceptują Twoich wad.  Przecież to oni dali Ci tak wspaniałego męża/ tak wspaniałą żonę. Czy na pewno są źli skoro wychowali najbliższą Ci osobę, którą tak mocno pokochałeś/pokochałaś. Jest powód do okazania im wdzięczności.

Może nadarzy się okazja, aby kogoś pocieszyć, mimo zabiegania i ogromu własnych spraw. Może zdołasz zapobiec kłótni w sklepie będąc głosem rozsądku i spokoju. Wspomożesz drobnym datkiem schronisko dla zwierząt. Pomożesz włożyć do samochodu ciężkie zakupy starszej osobie. Może po prostu uśmiechać się będziesz przy każdej okazji do kasjerki w sklepie, kelnerki w kawiarni, niemiłego sąsiada z przeciwka.

 

Mimo takich zachowań pozostaniesz sobą, a jednak inny.

 

Dobrze, gdy ŚWIĘTA niosą z sobą Świętość nas – ludzi.

 

Ten okres przygotowań może być czasem zwrócenia uwagi na potrzeby innych ludzi, rozpoznania i respektowania zasad współżycia. To dowód wysokiego rozwoju emocjonalnego i społecznego człowieka.

 

CZY MASZ WOLĘ ZROBIĆ KROK, ABY ŚWIĘTA UŚWIĘCIĆ SWOIMI CZYNAMI?

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

83 − 77 =