AKCEPTACJA RZECZY MAŁYCH

Czy znasz opowiadanie Anthony de Mello „Modlitwa żaby”? Autor opisuje modlącego się brata Bruno, któremu podczas wieczornej modlitwy przeszkadzał rechot żaby. A że miał moc, nakazał zamilknąć żabie, ta go posłuchała. Po chwili jednak głos wewnętrzny przeszkadzał mu jeszcze bardziej i mówił:

„A może Bóg jest tak samo zadowolony z rechotu żaby, jak z psalmów śpiewanych przez ciebie?…

Jak myślisz, dlaczego Bóg wymyślił ten dźwięk?”

Gdy postanowił to sprawdzić i wsłuchał się w rechot żab ich głosy przestały go razić, wzbogacały ciszę nocy.

Zastanawiam się, ile rzeczy nas razi? Usłyszałam od sąsiadów, że mój pies zbyt wcześnie rano szczeka, bo  o 6.00 oni jeszcze śpią. Grupka młodzieży na przystanku tramwajowym bardzo głośno się śmiała i przechodząca osoba zwróciła jej uwagę. Szpaki upodobały sobie drzewo nieopodal mieszkania pewnej kobiety. Ich świergot był dla niej denerwujący.

Ile dźwięków, rzeczy,  zachowań nam przeszkadza?  Myślimy o tym, co w naszym rozumieniu jest złe, niewłaściwe. A tak rzadko zastanawiamy się jakie znaczenie mają te dźwięki, zachowania, rzeczy dla innych, dla przyrody, dla świata?

Wystarczy wsłuchać się w śpiew ptaków i nim zachwycić. Pozwolić ptakom na ich rozmowy, bowiem są one częścią naszego wszechświata.  Poranne ujadanie psów było kiedyś normą. Taka psia natura, muszą nas poinformować, że rozpoczynają swoją pracę – pilnowania posesji . Śmiech innych nawet głośny powinien zarażać nas radością, a nie denerwować. Te wszystkie zjawiska dopełniają obraz świata. Warto mieć zgodę na inność, dopatrywać się konieczności  ich istnienia. Wszystko jest w życiu potrzebne, każda istota żywa jest potrzebna.

Zastanów się: co Tobie przeszkadza? Następnie wsłuchaj się w te dźwięki, a może tak jak ojca Bruno  odgłosy świata przestaną Cię razić. Wystarczy nie opierać się dźwiękom, które do nas przychodzą, a staną się tłem lub będą niezauważalne – jak tramwaj przejeżdżający pod oknami mieszkania, pociąg dudniący w oddali, szum przejeżdżających autostradą samochodów. Akceptacja tych zjawisk  jest sposobem na ograniczenie stresu, drogą do spokoju wewnętrznego. Przecież nie warto trwonić energii na złe emocje.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

80 − = 77